Benigní prostatická hyperplázie (BPH)

Téměř polovina mužů ve věku nad 65 let má buď časné příznaky infekce močových cest, nebo si všimli sníženého průtoku moči v důsledku benigní hyperplazie prostaty (BPH). BPH se vyznačuje benigním (nekarcinogenním) zvětšením buněk prostaty, a proto se postupně zvyšuje střední část prostaty. Výsledkem je, že část močové trubice obklopené prostatou se zužuje. Tím se snižuje průtok močového měchýře a muži zažívají krev v moči a zjistí, že průtok moči je slabší a často je obtížné vyprázdnit močový měchýř. Tyto příznaky mohou výrazně ovlivnit kvalitu života.

V reakci na rostoucí překážku je svalová stěna močového měchýře zpevněna a posílena. V důsledku toho musí být zvýšen tlak uvnitř močového měchýře potřebný pro produkci moči, aby se překonal účinek obstrukce. Tento vysoký tlak způsobuje vytvoření vaku nebo „divertikly“, což má za následek to, co se nazývá „zpětný tlak“ na ledviny, což způsobuje problémy s ledvinami.

Pokud se BPH neléčí, může se rozvinout chronická retence moči (charakterizovaná nadměrným močovým měchýřem) nebo akutní retence moči (nutkání abnormální močení, s bolestivým nadměrným oběhem močového měchýře). Pokud trpí BPH, je většina mužů přijata do nemocnice pro katetrizaci a v některých případech k operaci prostaty.

Riziko získání této choroby

Nedávné studie objasnily rizikové faktory spojené s pravděpodobností rozvoje BPH. Čím vyšší je prostata (což se odhaduje pomocí digitálního rektálního vyšetření a ultrazvuku), tím větší je riziko onemocnění. Podobně se zvyšuje riziko pro muže s hladinou PSA nad 1,4 ng / ml, ve skutečnosti čím vyšší je PSA (za předpokladu, že není přítomna rakovina prostaty), tím vyšší je riziko retence. Riziko se zvyšuje pro mě, kdo je močí pomalejší a pro ty, kteří mají relativně velké množství moči v močovém měchýři i po močení. Ačkoli ne všichni trpí progresivním zhoršováním, ve většině případů se příznaky postupně časem zhoršují a nakonec se vyvíjejí komplikace.

Jak se BPH diagnostikuje?

Spektrum příznaků spojených s BPH je obecně známo jako příznaky dolních močových cest (LUTS, krátké) a tyto příznaky BPH se překrývají, proto se má za to, že buď počáteční nebo následné lékařské vyšetření má být extrémně důkladné, aby mohla být stanovena správná diagnóza.

Váš lékař vás vyšetří a bude s vámi hovořit o vašem celkovém zdravotním stavu, pohody a nedávných příznacích. Chcete-li systematicky posoudit příznaky, vychovávejte se k bodovacímu systému a zeptejte se na něj. Není neobvyklé, že s vámi lékař během tohoto hodnocení diskutuje o nemocích a nemocech. Mít jasné informace o diabetu a anamnéze hypertenze může pomoci při dalším léčení a doporučování léků.

Fyzikální vyšetření a digitální rektální vyšetření

Váš lékař provede digitální rektální vyšetření, aby získal přesné informace o velikosti a konzistenci vaší prostaty, také vyšetří břicho, aby zkontroloval, zda je váš močový měchýř zvětšený, což lze zkontrolovat stisknutím žaludku a pokud zvětšené může být známkou zadržování moči. Váš lékař může také zhodnotit váš nervový systém, jako je testování svalů a smyslových orgánů v oblasti očí a mezi šourkem a řitem, protože některé poruchy nervového systému, jako je Parkinsonova choroba nebo problémy s míchou, se mohou podobat příznakům podobným BPH.

Vzhledem k častému výskytu vysokého krevního tlaku (hypertenze) se měří obvykle i krevní tlak jako součást celkového zdravotního vyšetření.

Urologické vyšetření

Protože mohou infekce močových cest způsobit příznaky, jako je zvýšená potřeba močení, vzorky moči jsou kontrolovány na známky bakteriální infekce nebo krve. Moč lze také rutinně testovat na přítomnost cukru, příznak cukrovky a na maligní buňky způsobené močovým měchýřem, močovodem nebo rakovinou ledvin.

Krevní testy

Velmi málo mužů má v důsledku BPH potíže s ledvinami, ale výpočtem množství kreatininu v krvi bude váš lékař schopen zjistit, zda jsou vaše ledviny ovlivněny zpětným tlakem.

Na místě je také test hladiny cukru v krvi, abyste se ujistili, že nemáte cukrovku, protože to může být také příčinou častého močení.

Lze také měřit množství PSA. PSA je marker, který indikuje poškození prostaty, často v důsledku rakoviny prostaty, ale někdy v důsledku BPH. Ve skutečnosti čím větší je prostata, tím větší je vaše PSA. Pokud se vaše hladina PSA zvýší, lékař může doporučit biopsii prostaty, aby bylo možné vyloučit rakovinu prostaty. Jak již bylo zmíněno, vaše hladina PSA také poskytuje hrubý údaj o velikosti prostaty, což může mít vliv na riziko vzniku moči a poskytuje důležité informace týkající se možností léčby.

Vyšetření průtoku moči

I měření průtoku moči může vašemu urologovi poskytnout užitečné informace. Dostanete se do oblasti procedury a řeknete, jak používat specializované zdravotnické vybavení známé jako průtokoměr.

Ultrazvukový test pro zjištění reziduální moči po vyprázdnění

Ultrazvuk může poskytnout lékaři představu o vašem stavu a o tom, jak dobře můžete reagovat na určité typy léčby. Procedura je velmi podobná proceduře používané u těhotných žen. Vysokofrekvenční zvukové vlny jsou vysílány ze sondy a přes žaludek a vytvářejí tak obrázek, který lze zobrazit na monitoru počítače.

Méně obvyklé testy

V závislosti na výsledcích různých testů může váš urolog chtít provést další vyšetření. Urodynamická měření se provádějí pomocí malého katétru, který se zavede močovou trubicí penisem do močového měchýře. Měřením tlaku uvnitř močového měchýře může urolog zjistit, zda příznaky jsou důsledkem obstrukce BPH nebo zda samotný měchýř nefunguje správně. Tento test je nepříjemný, ale ne bolestivý a trvá asi 20 minut. Po testování musíte vypít další tekutinu, abyste snížili riziko pozdějších infekcí močových cest.

Transrektální ultrasonografie (TRUS) se používá k zobrazení prostaty, změření proporcí a k pomoci při vedení biopsické jehly, pokud je přítomna rakovina prostaty.

Léčba BPH

BPH se nejčastěji léčí léky nebo chirurgicky. Někteří muži s mírnými příznaky se rozhodnou užívat specializované přírodní doplňky stravy (jako REGEN50) a zároveň jsou jejich praktickými lékaři a urology pečlivě sledováni, aby se zabránilo dalšímu zhoršení.

Existuje také několik „zanedbatelně invazivních“alternativ:

  1. Specializované přírodní doplňky výživy (např. REGEN50) – Doporučují se ve většině případů, kdy jsou příznaky mírné a středně závažné, zejména proto, že neexistují žádné negativní účinky a jeho široký rozsah pozitivních účinků na tělo.
  2. Léky – Doporučuje se pro muže s nízkými až středními příznaky, i když lze léky použít i pro příznaky, které jsou hodnoceny jako závažné.
  3. Chirurgie – Některé komplikace BPH, jako jsou ledvinové problémy, zadržování močového měchýře nebo kameny uvnitř močového měchýře jsou problémy, na které je operace vhodnějším řešením.

Onemocnění prostaty

 

Existují dvě hlavní skupiny léčebných přípravků předepsaných pro BPH:

  1. Alfa-blokátor
  2. Inhibitory 5-alfa-reduktázy

Alfa-blokátory fungují na principu, který pomáhá uvolnit svaly v horní části močového měchýře a prostaty. Snížením tlaku na močovou trubici pomáhají překonávat překážky a tím zvyšovat průtok moči.

Studie ukazují, že až 60% mužů má pocit, že se jejich příznaky během prvních 2-3 týdnů léčby alfa-blokátory významně zlepšily. Tento typ léku neléčí BPH, pomáhá však zmírnit některé příznaky.

Mezi nejčastější vedlejší účinky alfa-blokátorů patří únava, závratě a bolesti hlavy, o nichž se uvádí, že ovlivňují 1 z 10 mužů, kteří užívají léky.

Inhibitory 5-alfa reduktázy blokují přeměnu testosteronu na jinou látku DHT (dihydrotestosteron), o které je známo, že hraje klíčovou roli v růstu prostaty.

Inhibitory 5-alfa reduktázy Proscar a Avodart byly testovány a na rozdíl od alfa blokátorů se zdá, že Proscar a Avodart jsou schopny zvrátit stav, zejména pokud je výrazně zvýšena prostata, a jejich použití může v podstatě snížit pravděpodobnost vzniku akutního močení retence a může pomoci vyhnout se chirurgickému zákroku.

Zdá se, že tyto léky fungují lépe u pacientů s většími žlázami prostaty, ale může trvat až šest (6) měsíců, než bude účinná. Je důležité snížit hodnotu PSA asi o 50 %, proto by to mělo být zohledněno při sledování rakoviny prostaty. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je zdvojnásobit hodnoty PSA získané, když pacient užívá Avodart nebo Proscar.

Hlavními negativními účinky těchto léků je snížení sexuální touhy a obtíží při udržování / dosažení erekce; zdá se, že postihuje asi 3 až 5 mužů ve každých 100 případech. Uvádí se také, že přibližně u 1% (nebo méně) mužů může dojít k citlivosti a otoku kolem bradavky a obvykle zmizí, pokud a kdy léčba přestane.

Na druhou stranu platí také to, že v případě mírných nebo středně těžkých příznaků se určitě doporučuje zahájit počáteční terapii specializovanými a účinnými přírodními doplňky stravy, protože nezpůsobují nežádoucí účinky jako některé léky BPH, ale jsou také účinné při zlepšování erektilní funkce, zvyšující se sexuální touha (libido), vitalita a funkce moči (např. REGEN50).

 

Léčit a předcházet nemocím prostaty >