Prostatitida je onemocnění postihující prostatu, tj. zánět prostaty způsobený bakteriemi. Každé čtvrté onemocnění postihující mužský urogenitální systém je diagnostikováno jako prostatitida. Je to velmi nepříjemný zánět, který se může stát velkým problémem, pokud přechází z akutního na chronický. V takovém případě je léčba prodloužena a může být rozšířena na další orgány.

Zánětům prostaty čelí hlavně muži středního věku, není však v populaci mužů zcela běžný, protože studie naznačují, že u 1 z 2000 mužů se vyskytuje prostatitida. Studie dále uvádí, že tyto problémy v roce 2000 již mají většinou starší pánové, kteří již mají problémy s prostatou (zvětšená prostata). Tato nemoc je v mnoha případech způsobena Escherichia coli, která je běžnou příčinou bakteriálních infekcí močového traktu, a protože se zánět nevyvíjí, je nutné stanovit diagnózu co nejdříve a zahájit léčbu neprodleně.

Příčiny prostatitidy

Jak již bylo řečeno, nejčastější příčinou tohoto onemocnění jsou bakterie z trávicího traktu (ve spojitosti se špatnou hygienou), které vstupují do močových cest a způsobují zánět. E. coli je nejčastější příčinou nebo prostatitidou, může však být způsobena také proteem, pseudomonami a mnoha dalšími bakteriemi. Zajímavé je, že bakterie není jedinou příčinou zánětu prostaty.

Chronické záněty mohou být často výsledkem zánětu sousedních orgánů, jako je například sliznice močového měchýře, která se šíří na prostatu. Infekce může být také způsobena pohlavně přenosnými chorobami, ale také v mnoha jiných případech může být způsobena prodlouženou retencí močového měchýře, vzácnou ejakulací, vyšetřením nebo biopsií, poškozením prostaty a podobně.

Infekce se také může vyvinout při snížené imunitě nebo s poruchami imunitního systému a poruchami nervového systému.

Pžiznaky prostatitidy

Prostatitida má velmi podobné příznaky jako jakýkoli jiný zánět orgánů, tyto příznaky zahrnují: slabost, zvýšené nebo dokonce velmi vysoké teploty a bolest a v případě zánětu prostaty zahrnují bolest v genitáliích. Pokud je infekce ovlivněna močovým traktem, prvním příznakem a nejčastějším příznakem je pocit mravenčení během močení a nepříjemná bolest během močení a po něm. Vzhledem k tomu, že zánět prostaty zvyšuje močení, je to často obtížný a nepříjemný pocit.

Jak infekce postupuje, bolest se stává stále silnější, protože bolest obvykle putuje z pohlavních orgánů a kolem nich do slabiny, břicha a dolní části zad. Jakmile je bolest dolní části zad zaznamenána, je obecně známkou toho, že se infekce rozšířila do ledvin.

Pokud je zánět prostaty zanedbán, může se rychle stát chronickým. Nedostatečná léčba může vést k poškození prostaty, čímž se šíří infekce do močového traktu a způsobuje těžkou infekci močového traktu. Určitě se doporučuje, aby muži ve věku 40 let preventivně užívali specializované, přírodní doplňky stravy jednou nebo dvakrát ročně.

Prostatitida

 

Léčba prostatitidy

Protože je prostatitida většinou způsobena bakteriemi (chronická bakteriální prostatitida), lze ji ve většině případů léčit antibiotiky. V případě nebakteriální příčiny onemocnění (chronická nebakteriální prostatitida) a mírných nebo středních příznaků může být užitečné přírodní, specializované doplňování stravy. Léky se vždy užívají podle doporučení, sledování a doporučení lékaře ohledně dávkování a použití. Pokud infekce způsobuje vysokou teplotu, může lékař také doporučit analgetika, která pomohou vyrovnat horečku a příznaky vysoké horečky. Také v případě, že užíváte léky kvůli chronické bakteriální prostatitidě způsobené vedlejšími účinky, jako je erektilní dysfunkce nebo nízké libido, lze také použít přírodní doplňky ke zlepšení erekce a libida. Klíčem je včasná intervence, aby se nestal chronickým problémem.

Při užívání konvenčních léků může být léčba prostatitidy podporována přírodními přípravky, jako je Regen50, as nimi. Jejich použití je ideální pro prevenci zánětu, což je zvláště doporučováno pro lidi, kteří jsou zánětliví nebo již trpí chronickou prostatitidou a chtějí minimalizovat riziko jeho rozvoje.

Hlavním bojovníkem proti zánětu prostaty je správná výživa. Pravidelná konzumace fazolí, jádrového ovoce, ořechů, sóji, listové zeleniny, jako jsou cherry rajčata, květák a sochory, semena, jako jsou vlašské ořechy a rybíz, se také velmi doporučuje. Je to zvláště důležité na příjem potravin obsahujících vyšší hladiny zinku, protože zinek je skvělý pro výživu prostaty. Vitaminy, jako jsou vitamíny C a E, jsou skvělými posilovači imunitního systému a zdrojem velké podpory pro problémy s prostatou.

Pro léčbu a prevenci zánětu jsou také důležité omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v rybách, posilují imunitu a chrání organismus před infekcemi. Doporučuje se také pravidelná konzumace zeleného čaje a vody, která způsobí močení a zabrání bakteriálním vývojům v močovém systému.

Kromě správné výživy je také důležité pravidelné cvičení. To stimuluje krevní oběh, který je pro zdraví prostaty důležitý. Pravidelná ejakulace je stejně důležitá, má schopnost odstranit sperma i moč, což zabraňuje vývoji bakterií ve varlatech.

Prevence nemoci je mnohem bolestivější než její léčba, ale pokud již cítíte první příznaky zánětu prostaty, měli byste určitě vyhledat radu lékaře a nedovolit nemoci rozvinout se do chronické fáze.

 

Přečtěte si více o přírodních doplňcích na prostatu>