RAKOVINA PROSTATY – SYMPTOMY, FÁZE, LÉČBA.
JAK ZABRÁNIT PROSTATĚ RAKOVINY?
Rakovina prostaty se vyvíjí v důsledku progresivní řady poruch, ke kterým dochází v genech, které řídí růst buněk v prostatě. Tyto „chyby nebo nedostatky“ mohou být zděděny nebo vyvinuty v důsledku poškození DNA; běžná látka / materiál, který řídí funkci buněk způsobenou dietními složkami a chemikáliemi, které způsobují rakovinu. Normálně jsou buňky sdíleny pouze tehdy, když je tělo potřebuje, a proces je pod přísnou genetickou kontrolou. Když se tato genetická kontrola rozpadne a buňky se začnou štěpit nestrukturovaným způsobem, vytvoří se nadbytek buněk (nádor).
Nádor může být benigní nebo maligní v závislosti na své schopnosti napadnout zdravou okolní tkáň (pokud je úspěšný v napadení zdravé tkáně, je rakovinný). Vzhledem ke své schopnosti napadnout okolní oblasti se rakovina může rozšířit na místa kolem prostaty, v takovém případě se říká, že se jedná o „lokálně pokročilou“ rakovinu. Může se také rozšířit na vzdálená místa v těle, kdy se terminologie změní z místně pokročilých na pokročilejší nebo běžněji známých jako metastázy. Rakovinové buňky mohou být odděleny od nádorů v prostatě a vstupovat do krevního řečiště a lymfatického systému (ten je sítí malých cév, které odvádějí tekutinu ze všech orgánů v těle). Tímto způsobem se rakovinné buňky mohou šířit do dalších částí těla (například do lymfatických uzlin nebo kostí) a podobně jako semeno rostoucí v úrodné půdě vznikají sekundární nádory.
Nejčasnější fází nekontrolovaného růstu buněk není skutečná malignita, ale pre-malignita, lékařsky známá je intraepiteliální neoplázie prostaty (krátká = INP). INP je charakterizován „kolapsem“ buněk v prostatě, dosud však nedochází k invazi zdravé tkáně. Postupem času jsou však tyto buňky sdíleny a mohou si vyvinout schopnost napadnout tkáň prostaty. Během těchto časných příznaků invaze může patolog provádět biopsii tkáně prostaty a pod mikroskopem může zjistit, zda se rakovinné buňky vyvinuly z maligních změn INP. V této fázi obvykle začíná růst hladina PSA v krvi, což je další známkou toho, že se vyvíjí invazivní rakovina prostaty.
Jak se rakovina vyvíjí, nebude to viditelné, pokud nebude pod mikroskopem, důvodem je to, že méně agresivní formy jsou obecně přítomny jako podobné normální (zdravé) tkáni. Jak se rakovina stává agresivnější a potenciálně nebezpečnější, tyto podobnosti začnou mizet a buňky jsou zřejmě rakovinnější. Tento proces je známý jako „de-diferenciace“ jmenovaný patolog Dr. Gleason, který komplexně poznamenává, že vzorek tkáně prostaty je rozdělen do stupňů (obvykle se nazývá „Gleasonova metoda“ dělení) a je vyšetřován a analyzován podle tvaru, velikost a struktura buňky ve vzorku. Je přiřazeno hodnocení 1 až 5, přičemž vyšší konec stupnice označuje úroveň nebezpečí spojeného s vývojem rakoviny.
Vzhledem k tomu, že se buňky ve vzorku tkáně nezdají být homogenní, obvykle se zkoumají dvě nejvýznamnější oblasti a tato dvě hodnocení se sečtou k výpočtu „Gleasonova skóre“. Lékaři jej mohou použít k vyhodnocení rizika progrese pro své pacienty. Čím vyšší je skóre (2-10), tím vyšší je riziko a nebezpečí, že se rakovina může rozšířit do kostí a lymfatických uzlin. Jakmile buňky rakoviny prostaty vyvinou schopnost infiltrovat zdravou tkáň, rozmnoží se lokálně uvnitř žlázy a začnou polykat kapsli obklopující žlázu. Malé nádory lze detekovat pouze pomocí mikroskopické žlázové biopsie, zatímco větší nádory se mohou často cítit jako pevné uzly během vyšetření zadního průchodu (rekta) nebo obecněji známého jako digitální rektální vyšetření.
Zpočátku se rakovina šíří lokálně do prostatových tkání, například do bublin, ale jak rakovina postupuje, může se rozšířit i na vzdálená místa, jako jsou kosti. v současné době je předmětem intenzivního studia.
Vývoj nových krevních zásob se nazývá „angiogeneze“ a inhibitory angiogeneze, včetně neznámého léčiva thalidomid, a Avastin dávají poskytují slibnou naději na cestě léčby rakoviny prostaty; dosud však nejsou schváleny pro klinické testování.
Každé z hlavních onemocnění prostaty může být léčeno, avšak čím déle se onemocnění neléčí, tím méně je pravděpodobné, že jakákoli forma léčby bude úspěšná. S přihlédnutím k BPH několik studií potvrdilo, že existuje úroveň sekundárního poškození močového měchýře, které je způsobeno obstrukcí a které není léčeno včas, což téměř znemožňuje úplné uzdravení nemoci. Pokud by se prostatitida stala chronickou, bude dlouhodobější léčba vyžadována spíše než méně invazivní a krátkodobé možnosti léčby.
Lze rakovině prostaty předcházet?
Nemůžete změnit svůj věk, původ, rasu nebo DNA (známé jako „dané faktory“), můžete však minimalizovat další rizikové faktory spojené s rakovinou prostaty, které zahrnují takové aspekty, jako je výběr životního stylu, výživa a cvičení ( viz Alternativní léčba rakoviny prostaty). Kromě toho mohou při prevenci poskytnout jistou ochranu různé doplňky stravy, jako je REGEN50.
Geograficky je rakovina prostaty častější a možná překvapivě v Norsku a Švédsku, které jsou v současné době hlavními národy úmrtnosti na rakovinu prostaty. Tato skutečnost ukazuje na dva další proměnné rizikové faktory, včetně a) nízkého příjmu vitamínu D ab) nízkého vystavení slunečnímu záření, které pomáhá tělu produkovat vitamín D. To může být jen záminka, kterou hledáte, aby se během chladných zimních měsíců dostali do slunných destinací.
Jak již bylo zmíněno, rakovina prostaty je charakterizována abnormálně nadměrným růstem buněk prostaty. Protože vědci odhalují kroky, které se podílejí na vývoji tohoto abnormálního buněčného růstu, je možné a pravděpodobnější, že jednoho dne budeme schopni zasáhnout v nejranějších stádiích nemoci a zabránit rozvoji rakoviny.
Způsob, jak snad lze překonat něco tak banálního, jako je nedostatek vitamínů a tím snížit riziko rozvoje rakoviny prostaty, se v současnosti zkoumá z hlediska účinnosti a bezpečnosti. Jedním aspektem, který je mnohem obtížnější (a dražší) dokázat, je; dělá konkrétní lék nebo vitamín při prevenci nemoci. Protože si nejsme jistí, kdo a kdy by se mohla vyvinout léčba na onemocnění, jako je rakovina prostaty, je třeba na dlouhou dobu (5, 10 nebo dokonce 15 let) studovat velmi velký počet jedinců, než jsme si jisti, že konkrétní lék může bezpečně a účinně zabránit vzniku nemoci.
Lék Proscar (finasterid) byl vyhodnocen pro své preventivní vlastnosti. Zpráva ukázala, že u 25% případů mužů, u kterých se studovalo, byla menší pravděpodobnost vzniku rakoviny, kteří užívali přípravek Proscar v dávce 5 mg denně. Překvapivě se však objevily rakoviny, které se zdály být agresivnější než ty, které se vyskytly u mužů, kteří nebyli léčeni přípravkem Proscar. Z tohoto důvodu nebyl přípravek Proscar schválen pro použití jako preventivní prostředek.
Další studie, známá jako REDUCE, zkoumala lék podobný přípravku Proscar, Avodart (Dutasterid). Tato studie zjistila, že pravděpodobnost výskytu rakoviny prostaty byla u mužů, kteří užívali dutasterid po dobu 4 let, ve srovnání s muži užívajícími placebo méně než 23%. , nicméně došlo k obavám z velmi malého nárůstu počtu agresivních rakovin ve skupině s Dutasteridem. Z tohoto důvodu ani Proscar ani Avodart nemají licenci ani schválení jako preventivní léčba rakoviny prostaty. Nedávno zprávy naznačují, že cholesterol- snižování drog známých jako statiny, jako je Lipitor (Atorvastatin), může poskytnout ochranu při prevenci rakoviny prostaty a srdečních chorob. To je zajímavé, nicméně neexistují žádné faktické údaje, které by tyto zvěsti zpevnily. Jiná tzv. chemopreventivní činidla nebudou Objevují se pochybnosti, protože se provádí další výzkum.
Pokud jde o prevenci, určitě se doporučuje, aby muži od svých počátků, nejméně jeden až dvakrát ročně, užívali některé z vysoce kvalitních přírodních doplňků stravy. Doposud byly nejúčinnějšími přírodními doplňky ty, které obsahovaly většinu těchto složek: sabal palm, kořen kopřivy, dýňová semínka, africká švestka, maca, lykopen, L-arginin, zinek, hořčík, vitamíny B6, E, C, indické kadidlo.