Muži velmi často nepřikládají prostatě velký význam, dokud se neobjeví příznaky, které mohou způsobit obavy. Jedná se o příznaky, jako je časté močení, častější močení v noci, pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře nebo nekontrolované močení. Problémy s prostatou mohou také ovlivnit kvalitu erekce nebo intimního života.

Rozlišujeme 3 typy stavů, které prostatu postihují. Prvním je prostatitida, což je označení akutního nebo chronického zánětu prostaty. Druhým je benigní hyperplazie prostaty (BPH), což je přemnožení určitých typů orgánových buněk. Třetím a nejzávažnějším stavem je rakovina prostaty.

Péče o zdraví prostaty by měla probíhat po celý život. Správná výživa, cvičení a užívání některých bylin a doplňků stravy, tedy dodržování zdravého životního stylu, jsou v prevenci onemocnění prostaty nesmírně důležité.

NEJLEPŠÍ JÍDLA PRO ZDRAVÍ PROSTATY

Udržování zdravé tělesné hmotnosti a zdravý životní styl v kombinaci se stravou bohatou na různé nutrienty je zásadní nejen pro zdraví prostaty, ale i pro zdraví celkové.

Studie potvrdily, že některé potraviny bohaté na nutrienty mohou pomoci předcházet problémům s prostatou a léčit je. Jídla považovaná za zdravá pro prostatu musí obsahovat:

  • Vitaminy – skupiny A, C a E, které mohou posílit imunitní systém a zvýšit odolnost organismu vůči virům a bakteriím.
  • Zinek – stopový prvek, který zvyšuje produkci mužských hormonů a zastavuje patologický růst prostaty
  • Selen – zlepšuje sexuální funkce, působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém

Udržení zdravé funkce prostaty vyžaduje kompletní vyváženou stravu bohatou na vitamíny, bílkoviny, stopové prvky a aminokyseliny.

Vzhledem k tomu, že ne vždy je možné získat z potravy potřebné množství minerálů a vitamínů pro zajištění normální ho fungování, doporučuje se užívat doplňky stravy, jako je REGEN50, aby se zachovala zdravá a přirozená funkce prostaty.

6 POTRAVIN PRO POSÍLENÍ ZDRAVÍ PROSTATY

1. RAJČE

Rajčata jsou extrémně oblíbená zelenina, jsou také zdrojem lykopenu, silného antioxidantu, o němž studie prokázaly, že je pro zdraví prostaty velmi užitečný.

Ačkoliv jsou rajčata zdravá a výživná, jejich antioxidační síla se při zpracování ještě zvyšuje, proto se doporučuje konzumovat rajčatovou šťávu, polévku nebo omáčku.

Konzumace rajčat a rajčatových produktů prokázala pozitivní výsledky u nezhoubného zvětšení prostaty a snížení hladiny PSA. Vzhledem k tomu, že rajčata jsou dostupná po celý rok, není problém je zařadit do svého každodenního jídelníčku.

2. BROKOLICE

Brokolice je zdrojem velmi důležitých živin a spolu s ostatní kořenovou zeleninou (květák, růžičková kapusta, zelí) obsahuje velké množství fytonutrientu sulforafanu, který působí protirakovinně.

Studie ukázaly, že konzumace brokolice častěji než jednou týdně může snížit pravděpodobnost III. a IV. stádia rakoviny prostaty o 45%.

Brokolici je nejlépe konzumovat dušenou nebo smaženou, ne však déle než 5 minut, protože pak může ztratit nutriční hodnoty. Před vařením nakrájejte brokolici na kousky a nechte 5 minut stranou. Pro ještě lepší výsledek přidejte při přípravě olivový olej nebo čerstvý česnek či chilli.

3. GRANÁTOVÉ JABLKO

Granátové jablko je extrémně bohaté na antioxidanty a fytochemikálie, které jsou nesmírně důležité pro podporu zdraví prostaty.

Ačkoli se samotné granátové jablko někdy kvůli slupce těžko konzumuje, oblíbená je i šťáva z granátového jablka, která se konzumuje jednodušeji.

4. DÝŇOVÁ SEMÍNKA

Dýňová semínka jsou pro zdraví prostaty mimořádně účinná, zejména u mužů trpících zvětšenou prostatou.

Dýňový olej může pomoci zabránit růstu buněk prostaty. Dýňový olej obsahuje také karotenoidy a omega 3 mastné kyseliny. Zároveň dýňová semínka obsahují i zinek, který ke zdraví prostaty přispívá také.

5. LOSOS

Jak již bylo zmíněno, pro zdraví prostaty jsou nesmírně důležité omega 3 mastné kyseliny, které obsahuje i losos. Lososové maso má masitou strukturu a lehkou chuť a barva masa se může různit od červené přes růžovou až po oranžovou.

Studie ukázala, že konzumace lososa po dobu alespoň 1 týdne může snížit riziko vzniku rakoviny prostaty.

Pokud máte na výběr, divoký losos je vždy mnohem zdravější variantou než losos z chovu.

6. ZELENÝ ČAJ

Léčivé vlastnosti zeleného čaje, který obsahuje antioxidační sloučeniny – katechiny – jsou známy již dlouho a jsou nesmírně důležité v boji proti virům a bakteriím, čímž posilují imunitní systém a působí proti několika formám rakoviny, včetně rakoviny prostaty.

Doporučuje se každé ráno nahradit šálek kávy zeleným čajem. V případě, že nemáte rádi horké nápoje, čaj lze pít i studený. Zelený čaj lze také přidat do smoothie nebo lze i použít prášek ze zeleného čaje.

NEJHORŠÍ JÍDLA PRO ZDRAVÍ PROSTATY

Tady je seznam potravin, které mohou mít na zdraví prostaty negativní vliv:

  • JEZTE MÉNĚ MASA A MLÉČNÝCH VÝROBKŮ

Strava bohatá na maso a mléčné výrobky může kvůli velkému množství testosteronu zvýšit riziko onemocnění prostaty. Pro zachování zdraví prostaty by měl být ve stravě omezen příjem červeného masa, sýra, mléka a másla.

  • HLÍDEJTE SI PŘÍJEM KOFEINU

Hlídejte si příjem nápojů s vysokým obsahem kofeinu, jako je káva a energetické nápoje, kterým je třeba se vyhnout. I přes obsah kofeinu je malé množství zeleného čaje v pořádku, protože má na zdraví prostaty pozitivní vliv.

  • VYHNĚTE SE KOŘENĚNÝM JÍDLŮM

Tento typ jídla není pro prostatu nejlepší volbou, protože může dráždit prostatu i močový měchýř.

  • ALKOHOL

Alkoholické nápoje mohou dráždit močový měchýř a prostatu a způsobovat časté močení. Střídmá spotřeba alkoholu je proto klíčová.

  • POZOR NA PŘÍJEM SOLI

Negativní vliv na prostatu mohou mít i potraviny s vysokým obsahem soli (konzervy, omáčky, uzené produkty). Sodík zadržuje vodu, což vede k otokům tkání. To může mít za následek zvětšenou prostatu, zvýšení bolesti a ztížení močení.

Mezi nepříznivé potraviny patří také tučné maso, vydatné polévky, majonézy, kečupy a rychlé občerstvení.

NEJLEPŠÍ PŘÍRODNÍ INGREDIENCE NA PROSTATU

Jak již jsme dříve zmínili, význam pravidelného pohybu a vyvážené stravy bohaté na čerstvé ovoce a zeleninu může snížit riziko problémů s prostatou.

Ne vždy je ale možné získat potřebné množství minerálů a vitamínů z potravy, proto mohou být některé byliny a doplňky stravy velmi užitečné.

Následující přírodní ingredience jsou prokazatelně velmi užitečné při nepříjemných projevech problémů s prostatou a usnadněním močení:

PALMA SABALOVÁ (Serenoa serulata / repens) – rostlina používaná k léčbě příznaků benigní hyperplazie prostaty.

Palma sabalová inhibuje enzym zvaný 5-alfa reduktáza, který je zodpovědný za otok prostaty. Četné studie potvrdily, že tato rostlina rychle poskytuje úlevu od nepříjemných příznaků.

KOPŘIVA (Urtica dioica) – je také považována za rostlinu působící na prostatu. Kopřiva obsahuje několik prospěšných sloučenin včetně alkaloidů, kyseliny chlorogenové, fytosterolů a terpenů. Látky obsažené v jejím kořenu mohou zpomalit růst některých buněk prostaty, i když nemají vliv na velikost prostaty. Má se za to, že kopřiva zmírňuje příznaky, jako je časté močení a neúplné vyprázdnění močového měchýře.

AFRICKÁ ŠVESTKA (Pygeum africanum) – stálezelený strom, jehož kůra má léčivé vlastnosti a obsahuje fytosterol který má na prostatu protizánětlivý účinek. Může mít také příznivý vliv na problémy s močením, jako je časté močení a neúplné vyprázdnění močového měchýře.

Kůra africké švestky pomáhá tělu odstraňovat nežádoucí buňky a zároveň chrání buňky zdravé.

ČERVENÝ JETEL (Trifolium pratense) obsahuje isoflavony, látky, které působí jako hormony. Působí tak na produkci a aktivitu pohlavních hormonů, které hrají roli při zvětšené prostatě. Působí také na problémy s močením, ke kterým dochází v důsledku zvětšené prostaty.

NEJLEPŠÍ DOPLŇKY POTRAVY PRO ZDRAVOU PROSTATU

Mezi nejlepší doplňky pro zdraví prostaty patří kopřiva, palma sabalová, kadidlo, kurkuma, červený jetel, kůra africké švestky, zinek a různé vitamíny. Přesně tomu odpovídá produkt REGEN50, který v sobě spojuje celkem 12 přírodních složek, které mají široké spektrum pozitivních účinků nejen na prostatu a onemocnění prostaty, ale také na všechny orgány a části těla. Přestože je na trhu mnoho doplňků stravy pro zdraví prostaty, vysoce kvalitní a účinné přísady jsou tím, co produkty REGEN50 odlišuje od ostatních produktů na trhu.

Silná receptura, kromě toho, že je aktivní při regeneraci prostaty a močového systému, také ovlivňuje potenci, libido, sexuální sílu a vitalitu.

Kromě mužů středního a vyššího věku je REGEN50 doporučován i mladším mužům jako vynikající způsob prevence zdraví prostaty a močového systému.